Φοβάμαι μήπως χαθεί η ιδεολογία στη γη και γίνουμε ανθρωπάκια που θα θέλουμε να καλοπεράσουμε, που θα θέλουμε να κάνουμε καταναλωτική ζωή.

Κι εμείς οι Έλληνες ακόμα, να χάσουμε αυτό που λέγεται αξιοπρέπεια, αυτό που λέγεται αγωνιστικότητα. Ναι, αυτό φοβάμαι περισσότερο από όλα…”

ΜΕΛΙΝΑ ΜΕΡΚΟΥΡΗ…

Πέμπτη 2 Δεκεμβρίου 2010

Ο Άρης έκανε την ανατροπή στο "Βιθέντε Καλδερόν", νίκησε με 3-2 την Ατλέτικο Μαδρίτης κι έγραψε ιστορία, αφού έγινε η πρώτη ελληνική ομάδα που πετυχαίνει "διπλό" επί ισπανικού εδάφους.

Οι "κίτρινοι" πήραν το προβάδισμα στο 2ο λεπτό με τον Κόκε, αλλά οι Μαδριλένοι πέρασαν μπροστά χάρη σε γκολ των Φορλάν (12') και Αγουέρο (16').

Στο 51' ο Λαζαρίδης κέρδισε πέναλτι από τον Ντομίνγκεθ, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Κόκε, ενώ στο 81ο λεπτό ο Λαζαρίδης διαμόρφωσε το τελικό 2-3.

Γήπεδο: Estadio Vicente Calderón

Διαιτητής: Ιβάν Μπέμπεκ (Κροατία)

Κίτρινες κάρτες: Τιάγκο, Ντομίνγκεθ, Γκαρθία - Χαβίτο, Μενδρινός

Γκολ: 2' Κόκε (0-1), 12' Φορλάν (1-1), 16' Αγουέρο (2-1), 51' πέν. Κόκε (2-2), 81' Λαζαρίδης (2-3)

Ατλέτικο Μαδρίτης (Φλόρες): Ντε Χέα, Ουιφαλούσι, Γκοδίν, Ντομίνγκεθ, Λόπεθ (86' Μέριδα), Ρέγιες, Τιάγκο (86' Γκαρθία), Σουάρεθ, Σιμάο (73' Κόστα), Αγουέρο, Φορλάν

Άρης (Κούπερ): Σηφάκης, Βανγκέλι, Οριόλ, Λαζαρίδης, Μίτσελ, Χαβίτο, Φατί, Τόχα, Μενδρινός (72' Καζναφέρης), Κόκε (77' Πρίττας), Τσέζαρεκ (83' Ρουίς)